מספריים חמות

חברה גרמנית יצרה "מספרים חמות" במבנה חדש לחלוטין. למעשה, אלה הם מספריים רגילות בעלות להבים המצוידים באטימה בטיחותית מבודדת חום. בעזרת מחשב נשמרת טמפרטורה קבועה של הלבים. חברת "Jaguar" קיבלה פטנט על המצאה ייחודית זאת. ניסיונות ליצור מספריים חמות נעשו גם לפני , אך לא הצליחו לשמור על טמפרטורה קבועה. בחיפושים אחר הפתרונות הספרים אף ניסו לספר בעזרת קשים יוקדים. וכיום נחשפה האפשרות לספר באמצעות מספריים חמות.

 

מהי הטכניקה?
באופן כללי, הטכניקה חדשה רק בחלקה. אפילו המלכה קליאופטרה השתמשה כבר אז בסכינים חמים – עבדיה חיממו את הלהבים והספר גזר את שיערה של היפיפייה העתיקה בעזרת סכינים לוהטים. בימינו הסיפור הזה נודע ליצרן שוויצרי והוא החליט לשחזר את הטכניקה במספרות המודרניות. הסיבוך העיקרי היה שלצורך חימום המספריים נדרש חשמל, אך יחד עם זה, בזמן התספורת המספריים תמיד היו באים במגע עם מים. כתוצאה מניסויים רבים יוצרו מספר דגמים בטיחותיים של מספריים חמות. כיום, אחד הדגמים הנוחים ביותר זהו מכשיר המיוצר בגרמניה. מערכת מיוחדת שומרת על טמפרטורה קבועה של המספריים. הודות לסגסוגת ייחודית המספריים בטיחותיות ביותר עבור האדם – מתחמם אך ורק המשטח החותך וחלקן האחר של המספריים נשאר חמים במקצת. הטמפרטורה נבחרת בהתאם לסוג השיער – החל משיער דק ילדותי ועד לשיער עבה "אפריקני".

 

איך מתבצעת התספורת
תארו לעצמכם שהוצאתם חתיכת חמאה מהמקרר ומנסים לחתוך אותה עם סכין קרה. כמובן , החתך יצא לא שווה ומחוספס, ובנוסף החמאה תתפורר. ואם תשתמשו בסכין חמה החתך יצא חלק. כך גם השיער – מספריים קרות רגילות מותירות את קצה השערה "שטוח", לעומת זאת, מספריים חמות משאירות אותו כקדמוני. כמובן שבצורה כזאת התספורת יוצאת יפה יותר, חיה ושופעת. קיים עוד היבט אחד – ככל שקצה השערה נמצא רחוק יותר מעור הקרקפת כך גם הזנתו נפגעת. לכן קצוות של שיער ארוך לרוב יבשים ומפוצלים. ובנוסף, כאשר השיער עובר צביעות לעתים קרובות שכבתו הקשקשית ניזוקה והקצוות הופכים לדקים , חלשים ושבריריים. בקצה השערה ישנם שני פתחים – דרך אחד מהם החמצן מגיע לשערה ודרך הפתח השני החמצן המנוצל נפרש החוצה. אך כאשר קצוות השערה מפוצלים תהליך הנשימה נפגם , וכתוצאה מזה נראה עמום וצומח לאט. גזירת קצוות השיער בעזרת מספריים חמות כאילו מבצעת פעולת הלחמת הקצוות והשיער מתפצל פחות, נושם טוב יותר ונראה מבריק ובריא.

 

באיזו תדירות יש צורך לשוב על הטיפול?
נשים רבות אשר מחליטות להאריך את השיער, מפסיקות להסתפר לגמרי או ,לחילופין, נכנסות למספרה אחת לחצי שנה. למעשה, חובה לספר שיער ארוך אחת לחודשיים לפחות , אחרת הוא נראה עמום, אינו מבריק, והקצוות מתפצלים. המסקנה – אם ברצונכן להיות בעלות שיער ארוך ויפה – אל תשכחו לבקר את מעצב השיער שלכן באופן סדיר. ההכנה היא רגילה. על שיער לח הספר יוצר צורה ואורך רצויים של התספורת. לאחר מכן, כאשר השיער מתייבש, מגיע הרגע החשוב. מפרידים את השיער לקבוצות קטנות שכל אחת מהן מסובבים לאניץ – בצורה שכל הקצוות המפוצלים נראים לעין. הרי גם בתספורת ארוכה וישרה כל השערות באורכים שונים, לכן על מנת לא לפספס שערות קצרות במיוחד, אנו שוזרים אניצים. כמובן , בצורה זאת זמן ביצוע תספורת מתארך משמעותית ומגיע למעלה משעה-שעתיים.

 

למי ממליצים על תספורת בעזרת מספריים חמות?
לכולם. השימוש בטכניקה אקטואלי במיוחד עבור שיער דק ושיער צבוע, וכמו כן עבור אלה שהחליטו להאריך את השיער. במצבים של שיער פגוע מצביעות וסלסולים רבים, מספריים חמות הינן גאולה. לשיער בריא השימוש בטכנולוגיה זו מוסיף נפח וברק משלימים.

 

כמה זמן השירות קיים בשוק המקומי?
די הרבה זמן. למרות זאת, לא כל האמנים שולטים בטכניקה הזאת. מספריים חמות הראשונות שהגיעו לשוק, הורכבו מכוונון גדול שכלל סט משתי זוגות מספריים המתחממות לסירוגין (זוג אחד מתקרר, השני מתחמם), ומספר רב של חיישנים וגלאים. זו הייתה אי-נוחות עצומה. בכל אופן, כיום המערך נכלל ממספריים, מצבר ומיני-מחשב בלבד.

 

אז למה , עד עכשיו , לא כל מעצבי השיער משתמשים בציוד הזה?
ראשית, לא כל סלון יכול להרשות לעצמו להחזיק מערכת כה יקרה. שנית, לא כל ספר יכול לעבוד על הציוד. כל הספרים יודעים שמספריים רגילות ניתן להוביל על האצבעות, לעומת זאת מספריים חמות יש להחזיק תמיד במרחק של 5-6 מ"מ. יש צורך בלימודים ואימונים מיוחדים. כמובן,  ברור כי לעבוד עם הציוד משוכלל  מסוגל מעצב שיער שבטוח ביכולותיו. תספורות באמצעות מספריים חמות מבצעים רק בסלונים יוקרתיים ולכן לא עורכים ניסיונות על לקוחות המשלמים  עבור התספורת.

באיזו מידה הטכנולוגיה נפוצה בעולם?
בארופה, לדוגמה, 15-20 אחוז מכלל הסלונים משתמשים בטכנולוגיה. באזורים אחרים מופיעים סלונים שבהם מבצעים תספורות באמצעות מספריים חמות. כמעט בכל הערים, לפחות בסלון יחיד, מיישמים את הטכנולוגיה.

חזרה
עבור לתוכן העמוד